Zor Kararlar Vermek İçin Güçlü İpuçları

2 yıl önce eklendi

Hiç analiz felci duydunuz mu? Kişi yanlış kararlar vermekten dolayı yaşadığı stresten kaynaklı olarak düşüncelerini daha da karmaşıklaştırır ve burada sıkışır kalır. Bir gün, bir hafta, bir ay ya da daha uzun sürelerde yaşanabilen süreç kişisel farklılıklar gösterir. Fakat bu şekilde olmak durumunda değildir. Bunun için aşağıda bazı ipuçları bırakıyoruz. Bunların hepsinin etkisini görmeyi beklemek yerine uygun olanları seçmelisiniz.

Hislerinizi Netleştirene Kadar, Düşüncelerinize Zaman Tanıyın

Araştırmalar, stres ve kaygının sağlıklı kararlar alma yeteneğini yok edebileceğini kanıtlıyor. Kimse umutsuz ve dengesizken en iyi seçimlerini yapamaz ve istenmeyen şeyleri düşünerek zaman ayırmak seçim aşamasında vaktimiz olan bir şey değildir. Küçük ve etkili kararlar almak adına 30 dakika bekleyin ve başka seçenekler oluşturun. Daha sonrasında bu ihtimaller üzerinde düşünmek ve karar almak için günler hatta haftalar bile ayırabilirsiniz kendinize. Sadece gerçekten ne istediğinize odaklanın ve bunlar üzerine düşünün. En sağlıklı strateji ne istediğinizi keşfetmektir. Bu keşfin derinliğinin bir sınırı yoktur. Bu keşif kendi değerinizi ortaya çıkaracak ve nihai sonuca daha kolay götürecektir.

Bazen alışkanlıklarımızdan uzaklaşamayız çünkü tek bildiğimiz budur. Fakat derinlerde daha iyi bir yol mevcut ve bunu biliyoruz sadece bu yolun ne olduğunu bilmiyoruz. Yavaşlamak ani reaksiyonun aksine başka seçenekleri bize gösterir ve bizde bazı tavizlerde bulunabiliriz. Burada denge kurmak önemlidir. Hiçbir şey yapmamak ya da ani ve istenmeyen bir şey yapmak arasında deneyimleyerek dengenizi bulabilirisiniz. Deneyimlemeye izin verin.

Gerçek İsteklerini mi Yapıyorsun? Yoksa Basit Olanı mı?

Başkalarının değerlerine göre hareket etmek bizim kendimize olan değer dengemizi olumsuz etkileyebilir. Burada kontrollü ilerlemekte fayda var. Tabii ki karşı tarafın değerlerini önemsemek çok kıymetli lakin istekleriniz önemli. Bu noktada kendi iç sesinizi dinleyin ve ona güvenin.


Hata Yapmaktan Korkmayın

Hata şu an ki olgunluğunuzla kendinize yaptığınız bir yargılama sonucu ortaya çıkar. Hata aynı zamanda bir öğretidir. Bunu yaparken bilmiyor ya da kontrol sağlayamıyor olabilirsiniz fakat öğrenir ve bunu kazanım olarak kabul ederseniz bu kişisel gelişim için sağlıklı bir süreçtir. Aynı zaman da bu durum size rahat alandan çıkıp yeni keşifler için ilham verecektir.

• Kendinize sorun ‘’ gerçekten en kötü ne olabilir? ‘’ bu zamana kadar başarılı gördüğünüz kişilere bakın. Onların hata yapmadığını nereden bilebilirsiniz ki? Önemli olan bu hatalardan edindiğiniz kazanımlar ve bunların gelişimsel olarak size sağladıklarını alabilmektir.

• Sonuçlarda acıya odaklanmayın. Ne yaparsanız yapın ve sonucunda neyle karşılaşırsanız karşılaşın buna eğlenceli bir tutum sergileyin. Hata yapan yanınızı da sevin, o da sizsiniz ve onu aydınlatmak için eyleme geçtiniz, bundan çekinmeyin ya da utanmayın. Bunların sizde büyümeye yol açtığını kabullenin.

Konuşun ve Gerekirse Başka Bakış Açıları İsteyin

Bazen konuşmaya ve farklı bakış açılarıyla bizi yargılamadan yönlendirebilecek birilerine ihtiyaç duyarız. Kendi kendimizle yüksek sesle konuşmak düşünceleri ayrıştırmak için etkili bir yoldur ve aradığımız cevapları duymamıza yardımcı olur. Geri bildirimlerin yararlı olacağı zaman dilimleri vardır bunu keşfedin. Sadece kendinizi sevmeyi, kendinize değer vermeyi ve özünüze sadık kalmayı unutmayın.


YORUMLAR