Zaman Para Aşk Hayatınız ve Fırsat Güven Eksikliği Size Mal Oluyor

1 yıl önce eklendi

Hem bir yaşam koçu hem de bir müşteri olarak alanında çok başarılı insanlarla tanışma ve çalışma fırsatı buldum. Bu yüzden kendimi çok şanslı hissediyorum. Hepimizin hem öğretmen hem öğrenci, hem alıcı hem de verici olduğu denklemi gördükten ve deneyimledikten sonra paylaşılan farklı fikir ve farklı bakış açılarına olan hayranlığım daha da arttı. Başkalarının hayatlarında ‘’ imkansız ‘’ görülen hayallerimin başarıya ulaşabilmesine tanıklık ettim.

Tüm bunların yanı sıra ortalama standartlara sahip insanlarında yaşamlarına tanıklık ettim. Oldukça akıllı, yetenekli ve azimli kişilerin neden bir şeyleri az kabullenip neden düşük bir performansa sahip olduklarını görebilme şansım vardı. Bu durumu uzun zamandan beri tanımış olduğum başarılı kişilerle tartıştık v e teorinin temelinde ortak bir sebep vardı; GÜVEN EKSİKLİĞİ

GÜVEN EKSİKLİĞİNİN MAALİYETİ


1. Güven Eksikliği Size Yüz Binlerce Liraya Mal Oluyor

Yapılan araştırmalar kendine güven duyan kişilerin diğer kişilere oranla ortalama 7.000 TL daha fazla kazanç elde ettiklerini göstermektedir. Bu kişiler mesleklerinde profesyonellik mevkiine eriştiğinde bu fark 25.000 – 30.000 TL ye kadar yükselmektedir.

Patronlar – gerçekten yetenekli olmasa dahi- özgüvenleri yüksek kişilere terfii verirler çünkü özgüvenleri yüksek kişiler denemekten korkmazlar ve daha yetenekli bir izlenim yaratırlar. Daha yetenekli olan fakat özgüveni düşük kişiler hem müşterilerde hem de patronlarda daha yetersiz bir imaj yaratırlar.

Özgüvenleri düşük kişiler önlerinde çok büyük büyük fırsatlar olsa bile güvenli alanlarını tercih ederler. Bunun aksini tercih eden hiçbir danışmanım olmadı zamana kadar. Bu sebeple de önlerinde tonlarca fırsata rağmen güvenli gördükleri alanda mutsuz bir yaşam sürerler. Özgüvenleri yüksek ve cesur olan kişiler ise o fırsatları anında değerlendirir hem daha iyi bir yaşam standardına sahip olur hem de daha mutlu bir yaşam sürerler.


2. Güven Eksikliği Zamanınızı Çalar

Şüphesiz en değerli varlığımız zamanımızdır. Güvenli alanlarımızdan çıkmadan fırsatları korkakça kaybetmek, yaşamımızda istek ve arzularımıza daha fazla karşı koyamayacağımız o ana kadar boşa zaman kaybetmektir. Bununla birlikte mükemmeliyetçilik dozumuzun fazla kaçması da her detayı en mükemmel olana evriltmek için yaşamı kaçırmamıza sebep olur. Zaman ve yaşamımız bu kadar biricik ve değerliyken bu iki durum arasında denge sağlayabilmeliyizdir. Yeni güvenli alanlar oluştururken mükemmeliyetçilik algımız karşısında durup bir bakmalıyız. Gerçekten bunun için bu kadar zaman harcamak mı yoksa bu şekilde kalsa da olur ? Bu zaman dilimini daha farklı nasıl değerlendirebiliriz? Bu denge her zaman aynı seyrinde ilerlemez, dengenin bozulduğu noktalarda ki öğretimizi almak bir sonra ki aşamalarda daha güzel bir denge kurmamız için bize yardımcı olacaktır.


3. Utangaç birisiyim, aşk hayatımı nasıl şekillendirebilirim? 

Düşük güven tüm ilişkilerimizi etkileyeceği gibi aşk hayatımızı da büyük ölçüde etkiler. İlişki koçlarına göre bu sebepler şöyledir;

• Kendilerini hayatlarında kurdukları maddi manevi iletişim bağlarında ikinci planda görüyorlar. Daha da kötüsü onları seçenler konusunda şüpheci bir bakış açısında oluyorlar.

• Kendilerini önemsemiyor ve karşı tarafın düşünce ve hislerini analiz etmeye çalışıyorlar. Bu karşı tarafında pozitif enerjisini sömürebilen bir hal alabiliyor.

• Kötü ilişkilerde daha uzun süre kalabilir ve iyi olan ilişkileri sabote ederler.

• İlişkilerinde kendilerine ve iletişime sağlıklı sınırlar koymadıkları için kendilerini kolay kaybederler.

• Sürdürülebilirliği olmayan sahte ve sağlıksız bir tavırla, olmadıkları biri gibi olmaya çalışırlar ve sürekli onay beklerler. Oldukları özleri bir yerde taşma yaşar ve çok nadiren mutlu sona ulaşırlar.

• Özgüvensiz kişiler ya çok sorumluluk alırlar ya da hiç sorumluluk almazlar. İkisi d sağlıklı bir seçim değildir.


4. Farkında dahi olmadığınız fırsatlar kaybolacaklar

Özgüvenleri yüksek kişiler sahip oldukları şeyleri kaybetmekten korkmazlar çünkü çok daha iyisini elde edebileceklerini bilirler. Kendilerini güvenleri olmayan kişiler ne yaşadıkları ve hissettikleri önemli olmaksızın sahip oldukları şeyleri bırakmak istemezler. Çünkü tamamıyla yalnız ve tükenmiş kalmaktan korkarlar. Bu nokta da şunu söylemek istiyorum; ‘’ Olumlu düşünce daha olumlu durumlar yaratır ‘’ düşüncesini belirtmeyen başarı elde etmiş birisiyle karşılaştınız mı hiç? Ben karşılaşmadım, karşılaştığınızı da düşünmüyorum. Çünkü Olumlu düşünce evrene olumlu ve yüksek frekansta titreşimler yayarlar. Olumlu olmayan düşünceler ise düşük titreşimler yaymaktadır. Bu noktada olumlu titreşimleri ne kadar genelinize yayarsanız olumlu titreşime sahip olan şeylerle karşılaşırsınız.


Size Maliyeti Nedir?

Aslında kısacası; Siz kendizi hangi senaryonun içinde görmek istiyorsunuz? Bu senaryonun hak ettiğiniz bir yaşam sürme onuru ve doyumuna mal olur! Bu onur ve tutku doyumuyla kıyaslandığında nasıl bir fiyat etiketi biçilebilir ki?


Devam Etmek İçin Hazır Mısınız?

Çok güzel bir haberim var! Hiçbir şey şu an ya da geçmişte olduğu gibi olmak zorunda değil. Geçmişinizi tekrar yaşayamazsınız önemli olan oradan edindiğiniz olumlu kazanımlar ve tecrübelerdir. Geçmişiniz sayesinde bugün sınırlarınızı biliyor ve o sınırları koyabiliyorsunuz. Şimdi daha iyi bir yaşam için eyleme geçme imkanınız var. Tüm engelleri rahatça aşabilirsiniz. Önemli olan sınırlandırılmış inançlarınızı yeniden ve daha sağlıklı bir şekilde temellendirmeniz. Sınırlandırılmış inançlarınız yeni hedefler belirlememizi ve stratejik olarak sağlıklı riskler almamızı harekete geçmemizi engeller. Bu inanç biçimini yeniden yapılandırmak cesaret ister. Her değiştirdiğimiz düşüncemiz senaryomuzu ve elde edeceğimiz fırsatları değiştirir. Tüm bunların bir gecede olmasını bekleyemeyiz fakat eğer kendinize karşı dürüst olmaya, kendinize güvenmeye ve saygı duymaya, kendinizle barışıp kendinizi sevmeye hazırsanız arzu ettiğiniz yaşamı kazanabilirsiniz. Bu durum süreklilik gerektirir. Ancak bunu gerçekten istiyorsanız bunu yapabilirsiniz.

Tüm bunlar için sınırlı inançları aşmanıza yardımcı olacak bir yaşam koçuna ihtiyacınız varsa, bunu daha faza ertelemeyin ve hayatınızı tüm olanaklara açın.


YORUMLAR