Sınırlayıcı İnançları Yok Etme ve Hayatınızı Yeni Olanaklara Açma

1 yıl önce eklendi

Sınırlayıcı inançlar bize iyi gelmez ve en iyi yaşamımızı yaşamaktan alıkoyarlar.Onlardan nasıl kurtulacağınızı öğrenin.

İnançlarımız kim olduğumuzu tanımlar. İnandığımız her ne varsa davranış, düşünce ve tepkilerimizi belirler.

Eğer inancımız yeterince güçlüyse tüm kaderimizi ortaya çıkarabilir ve bu inançlara sınırlayıcı inançlar da dahildir.

İnançlarımız bir çok amaca hizmet ederler. Öz sevgimizi, öz saygımızı, sosyal durumumuzu korur ve bizi güvende tutarlar. Bu inançların dışına çıkmak bize kaybetme riskinin korkusuyla birlikte reddetme duygusunu getirir. Nihayetinde bir hedef için çabaladığımızda kaybedeceğimize inanmak bizi korkutur ve geri çeker. İnanç azmi olarak bilinen psikolojik bir kavram sebebiyle inançlar bozulmadan korunur. İnanç azmine göre beynimiz inancımızla çelişen noktalarda kanıtları ayıklamaya devam eder. Beynimiz karşıtlıklar çıkarırken inançla ilgili anıları ve hisleri güçlendirmeye yönelir. Kendini sınırlayan bir inanç bilinmezlik getirir, bu bizi korkutur. Bu tarz inançlar sağlıksızdır. Ancak bunları yok etmenin herkes için bir yolu var.

Sınırlayıcı İnançları Silerek Özgürlüğe Kavuşmak

İnançlar bize kesinlik duygusu getirir ve hepimizin kesinliğe ihtiyacı vardır fakat hayatta ilerlememiz gereklidir. Ve ilerleyiş bize yenilikler ve olasılıklar sunar. Kendi kendini sınırlayan inançların aşağıdaki yolları keşfedin.

1. Doğru ve Gerçek

Gerçek farklı şekillerde aktarılabilir. İki haber kanalı düşünelim. Birinden diğerine geçiş yaparken bu eylemin doğru olduğunu biliyoruz. Kanallardan biri bir olayı olumlu ya da tarafsız bir yönüyle aktarırken diğeri olumsuz yönlerini aktarıyorsa hangi haber kanalı “doğru” diyebiliriz. Kime inandığınıza ve neye inandığınıza bağlıdır. Kendimizi farklı inançlara açmak için dikkatimizi sevmemiz gerek. Sınırlayıcı inançlarımız hakkında kendimize nazik sorular sormamız gerekir. Yazar Byron Katie gerçeği kabul etme, inanç ve yargıları sorgulamak adına bir yöntem geliştirdi. Bu yönteme “iş” diyor. Bu nazik sorular:

1. Doğru mu?

2. Bu doğruluğun olduğunu kesinlikle biliyor musunuz?

3. Bu düşünceye inandığınızda nasıl tepki verirsiniz, ne olur?

4. Düşüncesiz kim olurdu?

Bu soruların ana mesajı bir inancın “ kesinlikle” doğru olup olmadığını asla bilemeyeceğimizdir. Bu doğruluğa inanabiliriz ancak bu kesin bir doğruluk olduğu anlamına gelmez. Bu durumu kullandığınız ifadelerinizin ardından zıt ifadeler kullanarak gözlemleyebilirsiniz. İfadeleri ters çevirdiğinizde diğerinin de ilki kadar doğru olduğunu keşfedeceksiniz. Başka gerçeklerin inanç ve yargılarımızdan daha doğru olmadığını düşünsek de doğru olabileceğini düşündüğümüzde inançlarımızda delikler keşfederiz. Bir çok "“gerçeğin” aynı anda var olabileceğini kabul ettiğimizde farklı “gerçeklik olasılıklarına ve keşiflerine inanmak için kendimi açıyoruz.


2. Hikayenizi Değiştirin

İnançlar genellikle kendimize anlattığımız hikayelerin parçalarıdır. Bu hikayelerde bize neden bir şey yapmadığımız hakkında bilgi verirler. Örneğin ikisi de aynı arka plana sahip iki genç düşünelim. Birisi ailevi ve maddi sebepleri ortaya koyarak üniversiteye gitmediğini, diğeri ise yetiştirilme sebebiyle üniversiteye gitmek istediğini belirtmiş olsun. Birisi geçmişini kendini sınırlayan bir bahane olarak diğeri ise geçmişini motive edici bir yakıt olarak kullanım bahane olarak sundu. Fark ne? Geçmişinizi bir motivasyon kaynağı olarak kullanmak için hikayenizi nasıl oluşturacağınızı ve geçmişinizi nasıl kullanacağınızı sorun. Hikayeniz, sınırlandırılmadan nasıl engelleri aşabiliriz. Başka birisinin hikayesi gibi ilham verici bir kıvılcım yakalayın, buna tutunun ve asla geriye bakmayın.

3. Başarıya Dayalı

Normalde inançlarımız sadece bizi sınırlandırmaz aynı zamanda bize iyi hizmetler sunan inançlara da sahibiz. Bize destek sağlayan bu inançları bizi sınırlandıran inançlarımızdan arınmak için kullanabiliriz.

Bir kalem ve kağıt alın önünüze ve yazın. Sizin için başarı ne? Bu başarıya sahip misiniz? Bunlarla mutlu musunuz? Nasıl bir başarıya sahip olmak istiyorsunuz? Tüm bunlar için gerekli olan beceri ve inançların birer listesini yapın. Her bir başarı için gerekli olan inan ve beceri analizini sağlayın. Bu beceriler sınırlayıcı inancınızla doğrudan çelişiyor mu?

 Örneğin; Kilo vermek istiyorsunuz. Bu konuda başarılı olamayacağınıza dair inançlarınız doğru değil, sadece kendinize inanmak ve bu istek için gerekli planlamayı yapıp bunun takibini yapmak için adım atmıyorsunuz. Fakat bu öğrenemeyeceğiniz ve başaramayacağınız anlamına gelmez.

4. Karşılaştırılmalardan Kaçının 

Başarı ve başarısızlıklarını başka bireylerle kıyaslamayın. Herkes biriciktir ve herkesin kendi kazanım süreci ve yolları başkadır. Hayat doğrusal değildir, her şey göründüğü gibi olmayabilir. Hepimiz bakmak için birisini kullanabiliriz bunu sen de yapabilirsin ama bunu sağlıksız kıyaslamalarından uzak durmalıyız.

Sınırlayıcı İnançları Yok Etmek, Hayatınızı Geri Kazanmanızı Sağlar

Sınırlayıcı inançlardan arınabilmek için daha sağlam ve şifalı temellerimizi beslemeliyiz. Odak ve hikayelerimizi değiştirerek kendimizi sevgi ile şifalandırmalıyız. Kendimiz için, küçük, şifalandırıcı ve uygulanabilir hedeflerle başlayarak harekete geçebiliriz. Gerçeğin başka yorumlara açık olan inançlarımızı şifayla besleyebiliriz.

Bu sabır, kararlılık ve cesaret gerektirir. Hayatta bu kadar zaman boyunca yol almanız tesadüf değil kendinize olan inancınızdır. Kendinizi ve kalbinizi açın. Kendinize korkularınızdan daha çok güvenin. Ruhunuz en güvenli ve inanmanız gereken yer.

Tüm bunları tek başınıza yapamıyorsanız bir yaşam koçundan destek alabilirsiniz.


YORUMLAR