Patronun Bir Pislik Olduğunda Ne Yapmalı

2 yıl önce eklendi

Sizin rüyalarınızı süsleyen işiniz pislik bir patronunuz olduğunda kabusunuz olabilir. Bazen size bu kabusu yaşatmaktan zevk aldığını düşünebilirsiniz. Bazı çalışma alanları böyle sıkışmış bir zihniyete sahip olabilir; çalışanlar bu şekilde davranışa alıştığından normalleşebilir hatta bunun patronlar tarafından sergilenen bir güç gösterisi olduğu düşünülebilir.

Pazartesi Sendromu

Muhteşem geçen bir haftasonu tatilinden sonra pazartesi günü tekrar işinizin başında olma fikri can sıkıcı olabilir. Hele ki aynı binayı böyle bir patronla paylaşmanın vereceği buhranla gününüz hatta tüm haftanızın ruh halini etkilersiniz. Patronunuzun da işte olmaktan sizin kadar nefret ettiği hissine kapılmanız da sizin ruh halinizin bir getirisi olabilir.

Benim Patronum Pislik

Ne yaparsanız yapın asla memnun edemeyeceğiniz bir patronunuz olduğunda ister işlerinizi eksiksiz ve istenilen şekilde yapın, ister sizin uzman olduğunuz alanda bir başarı gösterin günün sonunda elde edeceğiniz tek şey işinize karşı gösterilen memnuniyetsiz bir ifade ve size hissettirilen yetersiz olduğunuz düşüncesi olacaktır. İş farkı gözetmeksizin bu tip patronlarla her iş alanında karşılaşırsınız.

 Kendi hayatını bir kenara bırakmış, sizden yapabileceğinizin üstünde hızda ve yeterlilikte hatta ötesinde olduğunu bildiğiniz şeyleri yapmanızı bekleyen biri var!

Bu konu hakkında bu durumu bir çerçeveye oturtmak için Stanford Üniversitesi profesörü ve The No Asshole Rule(İş Yerinde Pisliklere Hayır Kuralı) kitabının yazarı Robert I. Sutton’un pisilik patronun tanımı yaptı. Sutton bu kitapta çalışanının kendine saygısını kaybettiren, aşağılanan ve motivasyonunu kaybettiren patronlara da değiniyor.

Hayalinizde çok iyi bir patrona sahip olduğunuz, işinize yüksek motivasyonla gideceğiniz bir işinizin olması var. Bunu gerçekleştiremediğiniz senaryoda kariyer değişikliği düşünebilirsiniz. Aynı zamanda memnuniyetsiz bir şekilde devam ettiğiniz işinizin sağladığı kazançla hayatınızı sürdürüyorsanız işinizi değiştirmek için kariyer planlaması yapabileceğinizi unutmayın.


Patronunuzun Kötü Davranışlarını Nezaketinizle Söndürün

Hayatınızda sizden üst mevkideki insanların kötü davranma sebebi kendilerindeki potansiyelden duydukları güvensizlik ve emin olmamaktan kaynaklanır. Patronlukla çalışanını bırktırmayı birbirine karıştıran bu patronlarınıza sinir harbiyle karşılık vermez hayatınızı ve işinizde geçirdiğiniz zamanı zorlaştıracak hamlelerle size geri dönebilir. Sutton bu konuda patronunuzun üsten bakışlarını ve çalışma saatlerinizde geçireceğiniz zamandan rahatsızlık duymamak için onların davranışlarını sevgi saygı ve şevkatle yumuşatın. Patronunuz bu hamle karşısında muhtemelen gardını indirip yavaş yavaş yumuşak bir usluba bürünecektir.

Patronunuz güç sarhoşu olmuşsa ve insanlara pislik gibi davranmaktan zevk alıyorsa bu tavsiye işinize yaramayabilir. Böyle patronlar için yapmanız gereken şey; bu hareketin kaynağını anlamızdır. Güç sarhoşu olmuş patronların hareketleri savunma gardını asla indirmek istememelerinden kaynaklanır. Bu konuda sizin yapacağınız şey onların içinde bulunduğu durama acımak, üzülmek ve gülüp geçmektir. Ya da komik bir karakterle figürleştirebilirsiniz. Böylece duygusal bir sınır sizi rahatlatır. Örneğin Joker’e sinirlenmek ve kızmak komik bir durum olurdu bunu fark edin ve içinizde gülümsemeyle devam edin.

Etkileşiminizi İşinizi Yapmak İçin Minumum Değerle Sınırlandırın

Yapman gerekeni yaptın. Unutma! Nasıl tepki vereceğin ve nasıl davranacağının kontrolü diğer insanların yaptığı davranışta değil senin elinde! İnsanların tutumu değiştirmek kendi öz saygınızı koruyup, insanların davranışlarından etkilenmeyecek bir düstur geliştirmekten çok daha kolay.

Hayatına iç huzurunu koruyarak devam edebilmen için olumsuzluklarla ruhunu kirletmeden kendinize bir ruhunuzu koruma alanı oluşturun.

 Bunun için ilk olarak ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzde bu durumdan mustarip meslektaşlarınıza ve sizi anlayabilecek yöneticilerinize danışmanız gerebilir. Onlarla zaruri durumlar dışında iletişimi uzatmayın.

Modern Teknolojiden Yararlanın

Etkileşiminizi minimum mesafede tutmanın başka yolu ; yüzyüze bir etkileşim yerine iletişimi teknolojik düzleme taşımayı deneyebilirsiniz. Online yolla yapılan mobbingleri görmezden gelmeniz daha kolaydır.

Canınızı sıkacak e-postalara karşı hemen cevap vermeyin sakinleşin ve kısa ve nazik bir cevap gönderin. Söylediklerinden öfkelenme döngüsüne girdiğiniz sürece dur deyin.


Durumunuzu Ve Uğraştığınız Sarsıntıyı Bilin

Kendi içinize dönün ve kendinize sorun;

1.Durum içerisindeki rolüm nedir ? Ve kontrolü ne kadar bende?

2. Bu durum bana ne kadar acı veriyor? Akıl sağlığım için buna nasıl sağlıklı bir bakış açısıyla bakabilirim?

Patronunun sana davranışlarına karşı kısasa kısas tavrı yanlış bir tutumdur. Bazen patronun eleştirilerinin bireysel olarak size yönelik olmadığını, sistemin bozukluğundan ve kontrolün kimsede olmamasından kaynaklanır. Kısasa kısas tavrı yerine sizi anlayabilecekleri ruh halindeyken rahatsızlığınızı olabildiğince kibar bir yolla ifade etmeye çalışın.

Bunun işe yaramayacağını düşünüyorsanız sizinle aynı sorunu yaşayan iş arkadaşlarınızla bir araya gelip rahatsızlığınızın içinizi ne kadar zehirlediğine dayanarak birlikle şikayette bulunmak için doğrudan insan kaynaklarına gidebilirsiniz

Bir grubun parçası olarak şikayet ettiğinizde, bireysel şikayetinizden daha etkili bir sonuç doğuracağına emin olabilirsiniz. Bunun için rahatsızlığınızın altını doldurmalı ve somut kanıtlarla aranızdaki problemin sizden kaynaklanmadığını göstermeniz gerekir. Kanıtlarınızla birlikte tarafsız otoritelere şikayetinizi dile getirin.

Öfkeyle Bırakmayın

İş yerinizdeki mobbing yüzünden güvende hissetmiyosanız ya da sürekli bir aşağılamaya maruz kalıyorsanız, istifa etmekten korkmayın. Fakat öfkeyle karar vermeyin. İşten ayrılış sürecinizin sizin için en hayırlı ve doğru şekilde gerçekleşmesiyle ilgili plan yapın hayatınızın geri kalanında bir daha asla ihtiyacınız olmayacağı düşüncesine kapılmayın. İyi bir referansa ihtiyacınız olduğu noktada gemileri yakmış olduğunuz için pişman olmayın.

Eğer planınızı nasıl yapacağınıza dair fikriniz yoksa bir kariyer koçuyla görüşün. Hedeflerinizi gerçekleştirmek ve planınızın sonuç getirmesi için kariyer koçundan alacağınız yardımdan büyük bir yarar sağlarsınız. Kariyer koçu sadece işten çıkış sürecinizde değil, sonrasındaki can sıkıcı iş arama sürecinde süreci nasıl iyi yönetebileceğine dair size yol gösterecektir.

YORUMLAR