Öğrenebilirseniz Lider Olabilirsiniz

2 yıl önce eklendi

Tüm liderlerin ortak olarak bildiği en önemli şey liderlik becerilerinin geliştirilmesinin asla bitmediğidir. Devamlı olarak hem profesyonel hem de kişisel olarak büyümenin keşfini sürdürüyorlar. Lider kişilerin becerilerinin devamlı olarak gelişim göstermesi sahip olduğu ekibin, kuruluşun ve kendisinin başarısı için hayati derecede bir önem taşır.

Sen tek sahip olanın sadece liderler olduğunu düşünen bir lider misin? Eğer bu sensen bu senin en başarısız yönün olabilir. Başarılı ve iyi liderler kötü takımların değil kötü yöneticilerin olduğuna inanır ve kabahati bir başkasına yönlendirmeden önce süreç için bir çözüm bulmaya çalışırlar. Eğer liderseniz zaten doğru bir yerdesiniz fakat lider olmak istiyorsanız bunun için zorunda olduğunuz becerilerini geliştirmelisiniz ve siz bunu yapabilirsiniz. Sadece profesyonel anlamda bir liderlikten değil sosyal ve özel yaşantınızda da lider olabilirsiniz. Lider olmak için sadece ideal davranışlar sergileyerek başkalarının sizi takip edebilmeleri için ilham veren bir odak noktada olmanız gerekir. En iyi lider özellikleri;

- Tutkuyu aşılayabilme

- Güçlü bağlantılar kurabilme

- Etkili ve bulaşıcı enerji ve bulunduğu topluluğun misyonuna bağlılıktır.

İş dünyasının önemli üyelerinden Richard Branson, iyi bir liderin sahip olması gereken en önemli becerilerin başında ilham yeteneğine sahip olunması gerektiğini söylüyor. En büyük liderler kişileri daha fazlasını öğrenmeye, daha iyisi olmayı öğrenmeye, daha büyük hayaller kurabilmeye ve mümkün görünmeyene hemen her şeyi başarabilmeye teşvik eder.


Örnek olarak yol gösterme

- Ekibinizin sizden beklentilerini analiz edin.

- Kendinizin yapamayacağı hiçbir şeyi ekip üyelerinizden beklemeyin ve istemeyin.

- Elinizi taşın altına koymaktan korkmayın. Mükemmellik istiyorsanız mükemmellik sağladığınızdan emin olun ya da onların sıradanlığı konusunda sorun yaşıyorsanız sıradan olun.

- Başkalarının olmasını istediğiniz kişi olun. Çünkü ideal olan kendilerini daha iyiye doğru evriltmeleri için ilham verebilmek adına o kişi olabilmenizdir.

- İşler sarpa sardığında sakinliğinizi koruyun ve devam edin. Unutmayın hayat sürprizlerle doludur ve ne zaman ne olacağı belli olmaz. Siz her an her şeye açık ve tedbirli olun.

- Sorun üzerinde durmayın çözüm odaklı olun. Topluluğun histerik krizi karşılaşılan sorunlarda sizi ve kendilerini hiçbir yere götürmeyecektir dolayısıyla önce kendinizin sonra ekibinizin sakinliğini sağlayabiliyor olmanız gerekir.

- Yeni fikirlere ve desteğe açık olun. Unutmayın sol elin ne yaptığını sağ el bilmez iş birliği ile durumu düzeltmek için sağlam bir strateji geliştirin.

- Ekibinizin insani ve yanıltıcı tarafınızı görmesine izin verin ve bundan korkmayın. Bir hata yaptığınızı itiraf ettiğinizde ve bunun sorumluluğunu üstlendiğinizde size olan saygıları artacak ve size güven duyacaklardır. Bunun ekibinize sağladığı güven ve saygıyla birlikte size olumlu yansımaları olacaktır ve ihtiyaç duyulduğunda size gelebileceklerdir. Başarısızlığı öğrenmeyi kutlayın. Unutmayın bu sayede rahat bir atmosfer yaratacaksınız siz ekibinizin bulunduğu ortama değil sorumlu olduğu görevlere meydan okumasını istiyorsunuz.

Sınırları net çizin

İyi bir lider olmanın önemli diğer özelliklerinden biri de beklentilerin ve tolere edilemeyecek olanları açıkça belirtmesidir. Birincil hedef takımın saygısını ve bağlılığını kazanmak fakat arkadaş olmamaktır. Kendi kurallarınıza da uyduğunuzdan emin olun. Tüm ekip üyeleriniz sizi ciddiye almalı fakat bunu dikta bir üslupla yapmamalısınız.

Bazen daha az konuşup daha çok dinlemek emin olun çok daha iyidir. Size danışılması için izin vermiş olursunuz ve ekibinizin özgürce konuşabilmesini sağlarsınız. Bu onları güçlendirir ve kimi kişiler bu sayede daha motive olabilir. Konuşmaları yaparken ekibinize beğeninizi ve şükranınızı sunduğunuzdan emin olunuz ‘’iyi iş’’ demek kolaydır. İçten taktiriniz onları inanılmaz hissettirecek. Kendinize güvenin, kendinizden emin olun ve içinizde ki lideri keşfedip yukarıya taşıyın.


YORUMLAR