Neden Hedef Belirleme Hayallerinize Ulaşmanın Tek Yolu

2 yıl önce eklendi

Hepimiz sahip olmak istediğimiz muhteşem evleri, arabaları veya mesleki olarak ulaşmak istediğimiz yerin unvanını, alacağımız yüksek maaşları düşlemeyi çok seviyoruz. Hepimiz hayal etmeyi çok seviyor olmamıza rağmen ne yazık ki bir çok insan hayallerini asla yaşamayamaz ve sıkışıp kaldıkları yerde nefes almaya çalışırlar.

Kimileri kendilerini talihsiz veya tembel olarak adlandırırken gerçek şudur ki; hayalperest olmakla yapabilen olmak arasındaki en temel ve en büyük fark “hedef koymak” tır.

Hedef belirleme, planlama yapma gibi yöntemler yeni oluşan bir şey değil. 2000 yılı aşkın bir süre önce Aristotales bunu nihai nedensellik olarak anlamlandırdı ve adlandırdı. Ona göre insanların bir şey yapma dürtüsünde olmasının tek nedeni; nefes aldığı yaşamı sürdürebilmek için bir amaç ve bu amacın bir anlamı olması için de bunu başarma ihtiyacıdır. Yani dünyayı yönlendiren ve bizi ileriye götüren faktör aslında bu kadar basit.

Araştırmaları ve araştırmalarındaki başarı sayesinde ekonomi dünyasına yön veren şirketler tarafından kutlamalarla anılan Edwin Locke 1960’larda hedef belirleme teorisiyle ilgili araştırmalar gerçekleştirdi ve bu teoriyle sonuçlanan testler yaptı. Araştırmaları ve test sonuçları, ilginçtir ki hala özel hayatımızda geçerliliğini sürdürüyor. Yaşamdan daha fazla faydalanmak ve hayalperestten yapabilene dönüşmek için yapmanız gerekenler;

1. Hedef Belirlemek

Maddi ya da manevi sahip olmak istediğiniz her şey için hayaller kurmak ve hamleler yapmak çok motive edicidir. Ancak “ büyük eve sahip olmak” ya da “daha iyi bir maddi imkan için kariyer hamleleri yapmak” belirsiz hedeflerdir. Ve belirsiz olan hedefler sizi hiçbir yere götürmeyebilir. Sağlıklı ve doğru hedefler kurmak için spesifik düşünmeli ve hedeflerinizi düşüncelerinizin üzerine inşa etmelisiniz. Örneğin; yıl sonuna kadar 20 kilo kaybetmek belirsiz bir hedeftir, doğru olan hedef ise her ay iki kilo kaybetmek ya da bir yıl boyunca şeker ve karbonhidratı kesmektir. Olumlu ve başarılı hedefler bizim hemen harekete geçmemizi sağlar ve hayallerimiz üzerinde çalışmamıza yardımcı olur.

2. Hayallerinizi Gerçeğe Dönüştürmek Çaba İster

Unutmayın; kısa yol yok, kazanılacak piyango biletleri yok ya da herhangi bir kimse tüm bunlar için size sihirli bir değnekle dokunmayacak. Yaşadığınız hayatta yolunuzu değiştirmek ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek çaba ister.

3. Hedefler Bizi Daha Kalıcı Kılar

Kişisel gelişim üzerine ve kendinizi motive etmeyi kazanım edinmek üzerine kitaplar okuyun aksilikler hayatımızın bir parçasıdır ve genellikle bir çoğu konuda motivasyonumuzu etkiler iş yeriniz ya da eşinizle geçirilmiş kötü bir gün sizi de motive edebilir. Bunlar duygusal olarak zor ve yıpratıcı olabilir. Bu konuda doğal bir antidepresan olarak uygulayabileceğiniz yöntemlerin başında da iyi hedefler gelir çünkü iyi ifade edilmiş hedeflere ulaşma amacı bizi aksiliklere karşı daha dayanıklı kılar.

4. Hedef davranış denklemi

Araştırmalar iyi tanımlanmış hedeflerin, davranışlarımızı yavaş yavaş ve olumlu biçimde değiştirebileceğini, kendimizi geliştirebileceğimizi göstermiştir . Örneğin; kilo vermek istiyorsanız kalori ve şeker alımınızı azaltmak olumlu ve başarılı bir hedef olacaktır ve bu kadar küçük, özel hedefler ile birlikte sadece kilo vermekle kalmaz aynı zamanda uzun vadede yeme alışkanlığınızı da değiştirebilir.

Etkili hedefler nasıl geliştirilir

Etkili hedef belirleme yolunda şunlardan emin olun;

- Hedefleriniz zamana bağlı, ölçülebilir ve ulaşılabilir olmalıdır. Hedeflerinizin basit olmasına, açık olmasına ve ulaşacağınız zamanın net bir tarihinin olmasına dikkat edin ve bunlardan emin olun. Tarihi belirli olmayan hedefler sizi hiçbir yere götürmeyecektir ve aynı zamanda karmaşık ve temellendirilmemiş hedeflerin uygulanması kolay değildir. Ayrıca ilerlemenizi takip edebilmeli ve ölçebilmelisiniz.

- Kendinize meydan okuyun; hedeflerinizin basit ve gerçekçi olması demek onları kolay olmaları gerektiği anlamına gelmez. Alışılagelmiş güvenli ve rahat kaçış alanlarımızdan kurtulabilmek ve alışılagelmeyen bir şey yapabilmek için kendimize meydan okumalıyız.

- Geri bildirim sistemi oluşturun; hedeflere bağlı kalmak için bir tür geri bildirim sistemi kurmak gereklidir. Böylece hedefiniz ile aranızdaki mesafeyi ve yaptığınız planın ilerleyişini rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Bu sayede süreci yeniden şekillendirebilir ya da gidişatı kontrol altına alabilirsiniz. Örneğin; kilo vermeyi hedefliyorsanız her hafta kilonuzu kaydedin ve ölçmeye devam edin. Bu sayede yeni düzeninize ve planınıza bağlı kalacaksınız.

- Odaklanın ve bağlı kalın; çoğu insanın hayallerine ulaşamamasının nedeni asla tam kararlı olmamalarıdır. Hızlı sonuçlar olmadığı zaman çok çabuk vaz geçerler. Bu nedenle kendinize, planlamanıza, hedefinize güvenin ve hallerinize odaklanın, onlara bağlı kalın.

- Eyleme geçin; hallerinizi gerçeğe dönüştürmek için açıkları olmayan, eksiksiz bir eylem planına sahip olmalısınız. Eylem planı sağlıklı ve başarılı bir süreç yönetmek için temel taşlardandır. Örneğin; çok başarılı bir oyuncu olmak istiyorsanız iyi bir eğitim sürecinden geçmeli, staj deneyimlerinde bulunmalı ve yolunuzda her ne olursa olsun devam etmelisiniz. Yaşamınızda ilerlediğiniz yollarda başarmak istediğiniz her şey için tam bir stratejiniz olması gerekir.

Sadece düşlemekle olmaz kendinize güvenin, kendinizi keşfetmekten korkmayın, korkularınızla birlikte hayattan kaçmayın ve sürece direnmeyin. Kendinize güzel meydan okumalarda bulunun. Yaşamda yapabilen olmak için gerekli temel bilgilere sahipsiniz.


YORUMLAR