Maaş Nasıl Konuşulur veya Maaş Artışı Ne Zaman İstenir?

2 yıl önce eklendi

Bu konu ile ilgili iş yerinde yaşamış olabileceğiniz bazı senaryolara göz atalım;

Senaryo 1; İlk görüşmeyi gerçekleştirdiniz ve olumlu bir görüşme geçirdiniz, işe alınma ihtimaliniz yüksek fakat sıra para teklifinin konuşulmasına geldi. Bazılarımız elde etmiş olduğu iş ve imkanları kaybetmekten çekinir ve patronun sunduğu teklife tamah eder.

Senaryo 2; Bu zamana kadar iş yerinde üstün bir iş grafiğine sahiptiniz. Şimdi maaşlar tekrar konuşulacak fakat hak ettiğinizi düşündüğünüz paranın teklifi sunma konusunda cesaretinizi toparlayamıyorsunuz çünkü işinizi kaybetmekten korkuyorsunuz. Çünkü bu teklif ne zaman edilecek ve olumlu bir tepki olacak mı yoksa bir düşüş mü söz konusu olacak ve acaba bir düşüş olacaksa bu nasıl olacak?

Bu vb. türlü türlü senaryoların içerisinde kalmış olabilirsiniz ama bilmelisiniz ki bu konuda yalnız değilsiniz. Çünkü genellikle bazı insanlar para konuşmayı sevmezi bazı insanlar saldırgan görünmek istemezler bazı insanlar ise bu süreçten çok rahatsız olurlar.

Bu durumlarla yüzleşmekten daha kötü olan bir şey varsa hak ettiğiniz karşılığı alamadığınızı düşündüğünüz bir emek alanı için her sabah bir motivasyon bulmaya çalışarak işe gitmeye çalışmaktır. Emeğiniz ve vaktiniz değerlidir. Bu sebeple bu olumsuz duygularla yaşamak durumunda değilsiniz. Bunun farkında olmak ve bunu istemek tamamıyla size kalmış bir şey. İnsanın isteyip de elde edemediği hiçbir şey yoktur bunu unutmayın. Siz istemedikçe hiçbir şey değişmeyecek ve eğer bir değişiklik olmaz bu bir ömre bedel olabilir.

Eğer yeni bir iş görüşmesindeyseniz tekliflerin heyecanına kapılmayın, bu heyecanı yaşarken de mantıklı ve algıları açık olabilirsiniz. Unutmayın karşınızda ki yöneticiler de sizin pazarlık yapacağınız konusunda beklentilere sahip ve bunun için hazırlar.

Bir süredir çalıştığınız bir yönetici ile karşı karşıyaysanız eğer almış olduğunuz çok daha fazla sorumluluk var demektir. Genişlemiş ve ağırlaşmış pozisyonlar ve iş yüküne sahipsiniz demektir.

Fakat hangi durum içerisinde olursanız olun iyi bir maaşa sahip olma zamanı olabilir. Fakat bunu nasıl isteyebilirsiniz?


Hazır Olmalısın

Hangi senaryoyla karşı karşıya olursanız olun, konuşma ve gerekirse tartışma ortamında bulunabilmek için kendi içinizde buna hazır olmasınız. Gerekli cesareti toparlamak ve tamamlanmış bir hazırlık iyi bir temel olacaktır.

Biraz Araştırma Yapın ve Kendi Değerinizin Farkına Varın

Genellikle başından sonuna kadar yönetim tarafı ile yaptığımız görüşmeler ve değerlendirmeler şirketin ve patronun misyon ve vizyonuna kendi tarafımızın ne gibi katkılarda bulunması gerektiği üzerine gerçekleşir. Dolayısıyla sürecin hangi kısmında olursanız olun, kendi değerinizin ve kendi yönlerinizin farkına varın.

Bunun ekibinize ve kuruma sağladığı katkının farkında olun ve bunu doğru, akıllı bir biçimde yansıtmanın en doğru yolu yönetime misyon ve vizyon odaklı bir şekilde gitmelidir.

En düşük ve en yüksek hak edişinizin ne olduğunu belirlemelisiniz çünkü bunu bilmeniz konuşmanızın başlangıç ya da çıkış noktası olabilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek ve bunun için doğru kaynaklar bulmak biraz zaman alabilir. Emin olun hayat yolunuzda bunun için ayırdığınız zaman için kendinize teşekkür edeceksiniz. Bu konuda araştırma yaparken temel etkenleri gözden kaçırmayın. Coğrafya, eğitim ve kimlik bilgili, iş tecrübesi ve özgeçmiş bu temel etkenlerden bir kaçıdır.

Eğer yeni bir işe alım sürecinde görüşmeye gidiyorsanız da muhakkak getirmiş olacağınız benzersiz beceri ve nitelikleriniz konusunda ufak değinmeler yapın ve bu konularda merak uyandırın. Oluşturduğunuz beklentiyi karşılayabileceğiniz şeylerden ufak birkaç örnekte bulunun ve daha fazlasını verdiğinizde bunun avantajlarının tadını çıkaracaksınızdır.

Yeni Başlayacak Olanlar İçin; Kendinizi Pazarlama

Genellikle görüşmelerde ilk teklif yönetimden gelir ve verdikleri teklifte %10 bir oynama payını her zaman bırakırlar. Size teklif sunulduğu sırada sizde ‘’ kaçmak ‘’ pratiğini uygulayın. Teklif geldiği noktada bir nefes alın, düşünün ve beden dilinizi doğru kullanın. Karşı tarafa heyecanlı ve aceleci yaklaşmanız elinizi zayıflatacaktır fakat kaçmak tekniği sayesinde daha mantıklı yaklaşarak daha iyi bir ücret alabilirsiniz.

Bu noktada verilen ücretten zaten memnun değilseniz, şirketin size sunduğu diğer avantajları değerlendirin, kendinize güvenli fakat alçak gönüllü olun. Yaptığınız araştırmaları anımsayın ve teklifle karşılaştırın. Sonrasında bir karar sürecine girin.

Olumsuz karar vermeden önce minimum beklentinizin netliği önemlidir. Bu noktada huzursuzlukla olumsuz bir karar vermek yerine şirketten 3-6 ay arası bir inceleme ve değerlendirme sonrası bir artış talebine açık olmalarını rica edebilirsiniz. Eğer olumlu bir sonuca varacaksınız memnuniyetinizi ve teşekkürlerinizi açık yüreklilikle dile getirmekten çekinmeyin.

Zam Talebinde Bulunacaklar İçin En Sağlıklı Yöntem

Öncelikle kendi içinizde süreci her açısıyla değerlendirin ve değerlendirmenizi dengeli bir üslup ile birlikte hazırlık sürecine dökün. Doğru bir iletişim biçimi, kendi değerlendirmeleriniz, sağladığınız ve sağlayabileceğiniz katkılar, beklentileriniz noktalarının net ve sınırları belirlenmiş biçimde özgüvenli ve alçakgönüllü bir konuşma geçirmeniz bu noktada korkularınızı ve olumsuz sonuçları önemli ölçüde hafifletecektir. Örneğin, ekip ruhu içerisinde rekabetçi yönünüz aksine ekip ruhu içerisinde kurumun yükselişi için yapmış olduğunuz paylaşım ve motivasyonlardan bahsedin. Karşılaşacağınız sorulara ve önerilere karşı tedbirli olun. Bu konuda alternatif planlarınızın olmasını süreci kolaylaştıracaktır. Unutmayın, odağınız yaptığınız ve yapmanız gereken şeyler için hak ettiğiniz ücret olmalıdır.

Ultimatom Atmayın

Kendini beğenmiş ve küstah olmak ile özgüvenli olmak arasında fark vardır. Yönetim ile ilişkinizi bozup kara listeye girdiğinizde artış almış olmanızın bir önemi olmaz. Onlara yaptırımlarla değil alçakgönüllülükle gidin.

YORUMLAR