Kendi Konuşmanızı Temizlemenin Zamanı Geldi! Negatifi Kaybedip Pozitif Getirin!

2 yıl önce eklendi

Hepimiz hayatlarımızda bazı olumsuzluklar yaşarız. Gün içerisinde art niyetli olmasalar dahi sosyal çevremiz bizim motivasyonumuzu düşürebilirler. Siz temkinli, düşünceli ve yardımsever bir şekilde yaklaştığınızı düşünseniz dahi sosyal çevreniz enerji emici olabilir ve bunun farkında dahi olmayabilirler.

Ortalama bir insan bir dakika içerisinde 48 düşünceye sahip olabilir ve bunların sadece 6-8 tanesi bilinçli geri kalanı ise hiç farkında olmadan bilinç altımızda koşar. Dahası bu durum, tepkilerimizin neredeyse %80’inin tam anlamıyla otomatik pilotta olduğunu ortaya koyar. Endişe veren şey ise psikologlar ‘’ bilinçsiz düşüncelerin ‘’ ortalama %70’inin negatif ve sınırlayıcı olduğunu belirtmesidir. Neden bu kadar sıkışmış ve mutsuz hissettiğinizi merak ediyorsanız okumaya devam etmelisiniz.


En yaygın otomatik olumsuz düşüncelerden ( ANTS ) bir kaçı şu şekildedir;

1. Ya hep ya hiç düşüncesi: ‘’ Her şey ya siyah ya da beyazdır ‘’ düşüncesi ile gelen asla dediklerinizi düşünün. ‘’ Asla işe yaramayacak ‘’ ‘’ Hiçbir şeyi doğru yapamıyorum ‘’ ‘’ Asla yeterince iyi değil ‘’

2. Felaket düşüncesi: Hep en kötü senaryoya odaklanmak.‘’ Başaramazsam asla toparlayamam ve hayatım mahvolur. ‘’

3. Duygusal tahminler ve/veya zihin okuma: Kendinizin yarattığı sonuçlardan tümüyle eminsiniz. ‘’ Onun konuşmayacağım bile çünkü dışarı çıkmayacağını biliyorum ‘’

4. Kendini kabullenmeme: Sürekli bir suçluluk hissi ya da başkalarının değerlerine uygun yaşama ‘’ Daha fazla çalışmalıydım ‘’ ‘’ Kilo vermeliyim ‘’ Bu ilk bakışta zararsız görünen bi durum olsa da temelinde yetersizlik, utanç ve suçlulukla şekillenen bir eylem olduğu için sağlıksız bir eylemdir. ‘’ Kilo vermek istiyorum ‘’ ya da ‘’ Bundan sonra daha disiplinli çalışacağım ‘’ ile aynı değildir.

5. Etiketleme: ‘’ Tembel, aptal, korkunç, avam, yetersiz’’

6. Başkalarını suçlama: Kronik kurban psikolojisi ‘’ Yapmasaydın böyle olmazdı, daha iyi olurdum ‘’ Deniyorum ama herkes… ‘’ Onun / Senin yüzünden… ‘’

Bunlar sadece birkaçı.. Size bir şeyi yapamayacağınızı söyleyen, neden bir şey yapamayacağınızı söyleyen herhangi bir iç konuşma sınırlayıcı bir inançtır. Evet her negatif düşünce kötü değildir bazıları bizi güvende tutar ama burada önemli olan hangisinin işimize yarayıp hangimiz işe yaramadığını belirlemektir.

Güzel bir haberim! Sizi bir özgür iradeniz var. Tüm bu ayrımları yaptıktan sonra oto-pilot olarak ya da bilinçle olumlu olanı seçmek için bir imkanınız var ve asla bunun için geç değil. Burada ki önemli olan şu; Gerçekten kendinizi geliştirmek istiyor musunuz?

Negatif düşüncelere ve eylemlere sahip olan insanların yanında olmaktansa pozitif düşüncelere sahip olan insanların yanında olmanın daha keyif verici olduğunu fark ettiniz mi? Negatif düşünceler sizi yorgun ve tükenmiş hissettirir. Pozitif düşünce sadece duygusal ve mental olarak sizin iyi hissetmenizi sağlamakla kalmaz, beyniniz de yaratıcılık alanını geliştiren endorfinlerin oluşumunu arttırır. Güven ve benlik saygınız ve sevginiz oluşur.

Artık size etmeyen olumsuz düşüncelerinizi olumlu düşüncelere çevirebilirsiniz! Düşünme şeklinizi değiştirerek hayatınızı değiştirir! Bunun için size yardımcı olacak birkaç pratik yaklaşım önerileri;

1. Farkındalık önemli bir adımdır: Neyi değiştireceğinizi bilmeden harekete geçemezsiniz. Öncelikli olarak gün içerisinde ve yaşadığınız durumlara karşı verdiğiniz tepkileri objektif bir biçimle gözlemlemelisiniz. Sonrasında hangi durumlarda neler hissettiğinizi, nasıl tepkiler verdiğinizi, bu tepkiler sonrasında ki hislerinizi gözlemleyerek bir farkındalığa ulaşabilirsiniz. Çocukluk döneminde yaşadığımız deneyimlerimiz dünya görüşümüzü önemli ölçüde etkiler fakat bunlar büyüdüğümüzde sağlıklı çalışmayabilir. Bu farkındalıklardan sonra her şey değişti anlamına gelmez, fakat önemli bir adım atmış olursunuz.

2. Gerçekten doğru mu? : Geçmişte doğru olabilir ama şu an hala doğru mu ? Eğer doğru değilse bu doğruyu yalanlayan şey ne? Her zaman bu şekilde mi olur ve bu şekilde olmalı mıdır?

3. Bilinçli olarak daha olumlu bir düşünce seçimi: Eski düşünce alışkanlıklarımız dirençlidir bunu kabul ediyorum fakat onları oluşturup, yerleştiren ve dirençli kılanlarda bizleriz. Demek istediğimi şey şu ki bir irademiz var. Bu iradeye güvenin. Olumlu ifadeler kurmak önemli.’ Fazla yemek yapmayacağım ‘’ gibi bir cümle ile kendinize ne yapmayacağınızı ya da neyi ne kadar yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Olumlu olmayan düşüncelerinizde de bu geçerlidir. Çok fazla yemek yediğinizi düşünüyorsanız ‘’ Memnun olana kadar yiyeceğim ‘’ demeyi deneyin. Bu cümleleri fazla bir inançla kurmuyorsanız bile zaman içerisinde düşünce biçiminiz ve cümle yapılarınızı daha inançla kuracaksınız.

4. Kendinizi olumlu olanla çevreleyin: Bunu yapmak için çok fazla yöntem vardır. Kişisel blog oluşturma, sosyal çevrenizi pozitif düşünce ve eylemle hareket eden insanlarla şekillendirme, rehberli meditasyonlar. Bu sayede daha iyimser birisi olacaksınız.

5. Pozitif olmanın güzelliğini fark etmek için çaba gösterin: İsteklerimiz için emek harcamalıyız. İnkarı mümkün olmayan bir etki tepki durumu vardır. Eğer olumsuz titreşimi yayarsanız daha olumsuz hissedersiniz fakat olumlu titreşim yayarsanız daha olumlu şeyler yaşamaya başlarsınız.

6. Uygulamalar, kişiler için sınırlayıcı inançları yönlendiren temel sorunları fark etmede yardımcı olur: Sınırlayıcı inançlar algıladığımız yüzeyselliğin aksine daha derinlere kök salar. Bundan korkma çünkü bu değiştirilebilir bir düşüncedir sadece. Bu bunaltıcı ve sıkıştırıcı köklerden arınmak ve daha olumlu ve güzel kökler salmak istiyorsan yaşam koçları bu konuda sana yardımcı olacaktır. Yaşam koçları bunların üstesinden gelebilmek için özel olarak eğitilmiştir.

7. Olumsuz ve toksik iletişimleri en aza indirgeyin: Bize kendimizi sürekli olumsuz hissettiren ve yaşam enerjimizi düşüren kişilerle yaşamaya ihtiyacımız yok. Bu iletişimlerden uzak kalmak bazen mümkün olabiliyor fakat mümkün olmadığı anlarda oluyor. Bu noktada ihtiyacımız olmayan iletişimleri mümkün olduğunca en aza indirgemek için elinizden geleni yapın. Kendinizi bu iletişimlerden tamamıyla kurtaramazsanız da şunu asla unutmayın onların sizi aşağıya çekmelerine izin vermek zorunda değilsiniz.

8. Kendinize dürüst olun: Herkesi her zaman memnun edemeyiz etmek zorunda da değiliz. Bu anlarda sadece hayır diyebilmemiz gerekir. Bu zor olsa da kendimizi kaybedip kendimize kırgın olmamızdansa hayır diyebilmemiz çok daha iyidir.

Bunlar olumlu olmayan düşüncelerinizden arınıp, neşe-keyif ve coşkuyla, koşulsuz sevgiye kalbimizi açarak yaşayabilmeniz için birkaç öneridir. Hayallerinizi gerçekleştirebilmenize yardımcı olacak güçlendirici düşüncelere merhaba deme zamanı! 


YORUMLAR