Kariyerinizi Dönüştürmenin Zamanı Geldi

2 yıl önce eklendi

Kariyerinizde durakladınız mı, hayal kırıklığına mı uğradınız? İşaretlere dikkat edin belki kariyerinizi değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir. Bu kararı almadan önce dikkatli olun. Kariyeri dönüştürmek bir gecede gerçekleşmez. Cesaret, azim, disiplin, inanç gerektirir ve hayatınız değişebilir. Sağlık yönetiminde 25 yılı aşkın sürelik kariyerim oluşmuştu. Sürecimin çoğunda doktorlar ve ekipleriyle yakın çalıştım. Meydan okudum, keyif aldım ve tatmin oldum. Çünkü fark yarattığımı biliyordum. Başlarda sağlık ekibinin hastalara gösterdiği özen ve endişeyi yaşadım. Sağlık hizmeti alanında çok ağır sorumluluklar hissettim. İki yıl önce değişiklik yapma zamanının geldiğine karar kıldım. Artık bir fark yarattığımı hissetmediğimde, tatmin olmadığımda değişiklik yapmanın zamanı olduğunu fark ettim. Hayatımda sırada ne olduğunu, kariyerimde neyin değişmesi gerektiğini uzun ve net bir şekilde düşündüm. Kariyerimde yaşadığım her şeyi geliştirmek istedim, en çok tatmin olduğum zamanları gözlemlediğimde lider ve liderlik pozisyonuna yönelmeye çalışanlara koçluk yaptığım zamanların olduğunu gördüm. Hiçbir şey raporlarım doğrudan kariyerlerini geliştirdiğini görmekten daha tatmin edici değildi. Çok iyi bir kariyerim vardı ve daha yüksek sorumluluk seviyelerine geçebildiğim için şanslıydım. Başkan yardımcısıydım ve başkalarının da aynı başarı düzeyine ulaşmasına yardımcı olmak için en tatmin edici kişi olduğumu fark etmem uzun sürmedi. O noktada kariyerimi profesyonel yaşam ve liderlik koçuna dönüştürmeye karar verdim.

Bu karar için çok fazla planlama, kaynak ve zamana önemli bir yatırım, birkaç zorluk, azim ve sıkı çalışmanın üstesinden gelmek gerekiyordu. Aldığım geçiş kararı hızlı bir karar ve hareket değildi. Güvenli alanında beni korumaya çalışan sorgulayıcı ve sinir bozucu sesler kafamın içinde dolaşıyordu. Sonra bir ön harcamam oldu. Yatırımımın geri dönüşümünü sürece değer olup olmadığını çok sorguladım. Emin olduğum şey yatırımımın geri dönüşünün desteklediğim müşterilerim sayesinde yapabileceği etkiydi. Profesyonel yaşam ve liderlik koçu olmak benim üst düzey amacım ve dünyada yaratmak istediğim fark.

Mevcut kariyerinize çok yakından bakarak başlayın. Kendine karşı dürüst ol. Aynı şeyi yaparak aynı sonucu elde edebileceğimizi unutmayın. Neyin değişeceğini bilmek en zorlu adım olabilir. İlk adımda size yardımcı olması için aşağıdaki soruları yanıtlamayı düşünün:

• Kariyerim hakkında yeniden ne keşfetmek istiyorum ?

• Bu ileride bana nasıl hissettirecek?

• Para bir sorun olmasaydı ilk soruya vereceğim cevap yine aynı mı olurdu? Farklıysa nasıl olurdu?

• Bu yeni kariyer bana aradığım doyumu nasıl getirecek?


Başarınızın önündeki engel olarak algılayabileceğiniz şeylere takılmayın

Çok yaşlıyım. Başka bir alanda nasıl başarılı olabilirim? Yapamamaktan korkuyorum. Sadece hayatta kalma mekanizmanızı susturun ve çok daha fazlası için tasarlandığınızı bilin. Sahip olduğunuz kariyerde tatmin olmamışsanız kariyerinizi dönüştürmenin zamanı gelmiş demektir. Bilirsiniz içinizde hediyeleriniz ve yeteneklerinizle dünyada ve evrende fark yaratabilirsiniz. Bu yüzden gerekli adımları atmaya gayret edin.

Hedeflerinizi yazılı hale getirmeniz onlarla sarsılmaz bağlılığınızı kurar

Ulaşmak istediğiniz hedefler için planlamalar yapın ve planlamanızı ulaşılabilir parçalar, aksiyon adımları, alternatifler olarak ayırın yeni bir işe geçiş yapmanız zaman alabilir ve dönüşüm iç sıkıcı görülebilir. Geçmişinizde belirlediğiniz hedeflere ulaştığınız zamanları hatırlayın. Aynı özgüveni şimdi de sağlayabilirsiniz.

Yeni kariyerinizi hayata geçirin

• Sessiz ve dikkat dağıtıcı bir unsur bulunmayan bir yerde bulunun

• Rahat bir yere, rahat bir şekilde konumlanın

• Gözlerinizi kapatın

• Nefesinize odaklanın

• 1’den 20’ye kadar nefes alıp verirken saymaya başlayın, rahatladığınızda bunu tekrarlamaya devam edin.

• Şimdi gördüğünüz en güzel bahçeye doğru ilerlediğinizi hayal edin ve gördüklerinize dair farkındalığınızı arttırın

• Bir an bahçede ki tüm güzelliklerin bir tohumdan meydana geldiğini fark ederiz. Bu bizim aceleci yanımızı körükler. Tohum zaman, sabır ve emek gerektirir. Onu ekeriz ve o su, toprak, güneş ve hava ile büyür.

• Şimdi hedefinizde bunu uygulayıp uygulayamayacağınızı hayal edin ve hedefinizi bir tomurcuk gibi elinizde tutun sonra da bahçede bir yere tutunun.

• Şimdi kariyer hedeflerinizin bu tomurcuk gibi çiçek açıp köklü bir ağaca dönüştüğünü hayal edin.

• Bu düşü gerçekleştirmek için adım attığınızı hayal edin. Bunun sizde uyandırdığı çağrışımları hayal edin.

• Son olarak hedeflerinize ulaştıktan sonra nasıl hissedeceğinize odaklanın. Sonrasında nasıl halledeceğinizi hayal edin. Gerçekten mutlu ve tatminkar bir duyguda olacak mısınız? Dikkatinizi çeken noktalara odaklanın ve fırsat bahçesine tohumunuzu eklediğinizi bilerek gözlerinizi açın.

Harekete geç

Hiç bir şey siz eyleme geçmeden dönüşmeye başlamaz. Sezgilerinizi dinleyin ve bir karar verin. Bu yolda bir harekete geçin. Çünkü hayat asla durmaz ve beklemez. Sizin hayatınızın patronu sizsiniz, bunu unutmayın. Sonunda fırsat dolu güzel bir ormanınız olacak.

Mevcut olun, farkındalık yaratın

Hayatınızda yapacak olduğunuz tüm değişimler ve yaratımlar sancılı geçiyor olabilir fakat bunu güzel bir doğum sancısı gibi düşünün. Bir bebek dünyaya gelirken bir canlı çok yoğun ve ağır sancılara maruz kalsa da sonrasında ki rahatlama ve tatmin tahmin edilemez. Bu sancıları değişim ve dönüşüm noktalarında yaşayan tek kişi siz değilsiniz. Cesur olun, emin olun, kendinize ve ruhunuza güvenin. Zihninize ve tecrübelerinize başvurun. Sizin farkındalığınız ve bu aydınlanmanız bir gün bir dünyayı daha fazla aydınlatabilir.


YORUMLAR