İşimden Nefret Ediyorum

2 yıl önce eklendi

‘’ İşimden nefret ediyorum! ‘’ ‘’ Bu iş beni hiçbir yere taşımıyor. ‘’ ‘’ Emeğimin karşılığını alamıyorum ve çok mutsuzum ‘’ Kendinizi bu gibi cümleleri çok sık söylerken bulmaya başlıyorsanız iş değişikliğinin zamanı gelmiş olabilir. Bu tür değişiklikler yapmak için çok fazla motivasyona, zamana ve enerjiye ihtiyaç vardır. Heyecanınızı doğru yönde değerlendirebilmeniz adına herhangi bir değişiklik yapmadan önce sağlıklı bir geçiş süreci yaşayabilmeniz için sertifikalı kariyer koçları sizlere doğru stratejiler hazırlayarak bu süreçte size destek olurlar.

Kariyer Değişikliği İçin İpuçları

1. Bir plan oluşturun

• Bir İş geçişi yapmadan önce isteklerinizi netleştirin ve bunun yeterli olduğunuzdan emin olun. Tutkularınızla iletişimde olmanız başlamak için harika bir yoldur fakat sadece tutkularınız yeterli değildir. Öncelikle yapmak istediklerinizden ziyade yapmak zorunda olduklarınızı kabullenin. Yapmayı sevdiğiniz şeyler ile yetenekleriniz arasında uyuma göre seçimler yapmalısınız.

2. Araştırma Yapın

• Gelişme beklenen alanlar ve maaş artışı gösterecek alanları keşfetmekle başlayabilirsiniz. Burada yetenek ve yapmayı istediğiniz iş uyumunu da göz önünde bulundurmalısınız. Hayalinizde ki yerde olan kişilerle kontakta olmaktan çekinmeyin. Onların o noktaya gelene kadar geçtiği süreçler ve edindiği tecrübelerden faydalanın. Bu iletişim size geçiş sürecinde olumlu katkılar sağlayacaktır. Bu noktada sosyal ağların gücünden faydalanın. Hem kişilerle iletişim kurabilmek hem de araştırmalar yapmak konusunda sosyal ağlarlar size beklemediğiniz kapılar açabilir.

3. Değerinizi Bilin

• Tüm iş tecrübelerinizin size sağladığı olumlu ya da olumsuz katkıları görün. Artık iş yerinde kendinizi ve olabilecekleri çok daha hızlı bir şekilde gözlemleyebilirsiniz bu sayede de daha kontrollü bir süreç geçirebilirsiniz.

• Güçlü ve zayıf yönlerinizi değerlendirin, halihazırda becerileriniz zaten mevcut fakat hem bunlar için hem de yeni keşifler için bir öğrenim sürecine ihtiyacınız olabilir. Ayağınızı eşikten geçirebilmek için neye ihtiyacınız olduğunu öğrenin ve becerilerinizi geliştirin.

• Kendinizi nasıl daha verimli yansıtabileceğinizden ya da özgeçmiş oluşturma noktanızdan emin değilseniz bir kariyer koçundan destek alabilirsiniz. Destek koçunuz sizin güçlü yönlerinizi geliştirmekte ve bunları yansıtmakta güncel yöntemlere sahiptirler. Zorlandığınız noktalarda odaklanmanıza yardımcı olurlar ve size yolculuğunuzda size destek olabilirler.

4. Profesyonel Rehberlik Yapmaktan Korkmayın

• Kariyer değişikliği kavramı genellikle bizi psikolojik olarak gerilime sürükler ve bu yüzden de nereden nasıl başlayacağımızı bilemeyiz. Kariyer koçları aldıkları eğitimler ve tecrübelerle birlikte bizi alan ve meslek arama konusunda doğru yönlendirirler çünkü bu alanda uzmanlaşmışlardır. Eğer bir iş görüşmesi almıyorsanız bu konuda kariyer koçunuzla iletişim becerileri hakkında gelişim sağlayabilirsiniz fakat özgeçmiş noktanızdan emin değilseniz yaşam koçunuzla özgeçmişinizi oluşturabilirsiniz.

• İş aramak sinir bozucu ve yıpratıcı bir süreç olabilir bu noktada sizi rahatlatacak bir kariyer koçunuzun olması hem psikolojik olarak sizi rahatlatır hem de süreci daha hızlı ve verimli sonuçlandırır.

• Yaşam koçları sosyal çevrenizden uzakta olan kişiler oldukları için daha rahat ve şeffaf bir keşif sürecine girebilirsiniz.

5. İstikrarlı, Sabırlı ve Gerçekçi Olun

• Unutmayın gireceğiniz süreç zaman, enerji ve odak isteyen bir süreçtir. Bu sebeple doğru motivasyon ve sabra ihtiyacınız vardır.

• İnancınızın kırılması sizi yaşamınızda sağlıklı bir yolda ilerletmeyecektir. Pes etmek için ya da buhranlar için doğru bir zaman dilimi değildir.

• Mantıklı ve gerçekçi beklentilere sahip olmalısınız. Bu sizi verimli ve inşa edici bir yola getirecektir.

• Siz kendinizin, ailenizin ve iş vereninizin en iyisi olduğundan emin olmak istiyorsunuz fakat bu noktada kendinizi ve öz bakımınızı unutmayın. Sağlıklı ve düzenli uyku ile beslenme sizin yaşamınız için önemli.

• Geçiş yaptığınız iş sizin için yeterli ve sizi tatmin etmeyen bir iş olabilir. Fakat bunu bir basamak olarak düşünün. Merdivenleri uçmak bir hayal fakat merdivenlerde yükselen basamaklara adım atmak gerçekçi bir yaklaşımdır. Bu hayalleriniz ve olduğunuz yer arasında ki uçurumu eritmek için muazzam bir başlangıç olabilir özellikle de finansal açıdan.

• İstediğiniz büyüklükte bir değişiklik çok fazla enerji, zaman, emek, bağlılık ve sabır gerektirir. Bu sebeple yapacak olduğunuz bir iki yıllık bir yatırım onlarca yıl boyunca işinize yarayacaktır.

6. Harekete Geçin

• Zaman en kıymetli noktanız. Eğer zamanınızı, geleceğinizde keyifli ve huzurlu geçirmek adına daha verimli kullanmak istiyorsanız harekete geçmelisiniz. Bu sebeple bu yolda bir fikir alış-verişi yapmak ve yola adım atmak için bir kariyer koçu ile eşleşmenizin tam zamanı. Daha fazla beklemeyin- ötelemeyin ve kaçmayın!

YORUMLAR