Hayata Öz-Aşk Objektifinden Bakmak

2 yıl önce eklendi

Mutluluğu aslında öz-sevgi olarak açıklayabiliriz. Sadece hayatınızda olan güzellikler için değil, gelişen kötü gelişmelerin de öz-benliğinizin mükemmelliğini bozmamış olduğunu fark etmelisiniz.

Öz aşkı yani toplumda daha duymaya aşikar olduğumuz tabiriyle öz sevgiyi en saf ve en şeffaf biçimiyle şu şekilde açıklayabiliriz, kendi içimize dönüş. Kimseden herhangi bir konuda bir takdir, onay, ilgi ve beğeni güdüsü olmadan, başkalarının gözlerinden kendimizi yargılayarak yıpratmadan, kendimizden utanmadan ve kendimizden korkup kaçmadan her şeye kalbimizi açabilmek. Kalbimiz öyle geniş ve öyle aydınlık ki, kalbimiz ne kadar genişlerse ve ne kadar karanlıkla karşılaşırsa karşılaşsın içinde ki sevginin aydınlığı ile birlikte onları parlatacaktır.


Öz-Aşk İle Özgürlük Gelir

Reddedilme korkusundan kurtulma: Hala reddetmeye devam edecek misin? Öncekinden daha fazla olacağını söyleyebilrim. Burada bahsedilen şey reddetme özgürlüğü değil, reddetme korkusundan kurtulmak. Örneğin: siz bir satış temsilcisisiniz, müşteriniz tavsiye ettiğiniz ürünü reddediyor. Bu reddediş sizin reddedilmeniz değil, müşterinizin cevabına yaklaşması demektir. Ama kendi öz değerinizi biliyorsunuz. İnsanların sizi yargılayabileceği zamanlardan korkmamamız için kendi öz değerinizi keşfetmeniz ve bu öz değerin yeterli olduğunu bilmeniz gerekir.

Finansal güvensizlikten kurtuluş: Korku ve paranızla ilgili endişeleriniz sizi zengin olma durumundan uzaklaştırır. İçgüdülerinize güvenin ve inanın. Bu şekilde ihtiyaçlarınızı karşılamanın parasız kalma korkusundan daha büyük olduğunu göreceksiniz.

Başarısızlık korkusundan kurtulma: Yapacağınız her şeyde mükemmel bir başarı yaşayacağınızın garantisini kimse veremez. Yeni başlangıçlar konfor alanızdan çıkmanızı gerektiren hamleler yaptıracak çünkü korkmuyorsunuz.Yaşadığınız iyi ya da kötü olayların bir başarısızlık ya da başarı olduğu fikrinden uzaklaşıp hepsine birer öğreti olarak yaklaşmalısınız.

Perspektifte bir değişim gerektirir

Size öz sevgiye sahip olduğunuz zaman her şeyin çok güzel bir dengede olacağını kimse söyleyemez. Öz sevgiye sahip olmak, ütopyalar dünyasında tek boynuzlu atların üstünde gökküşağı manzarasında yaşamak demek değil. Hayatta her zaman kötü şeyler olacak. İnsan olduğunu unutma. Denge sağlamak için dengesizliklere, berbat hislere de ihtiyacın olacak ancak onu anda bırakman gerekir. Başına gelen kötü hissettiren olayları “ziyaret etmesine” izin verdiğin, fakat “taşınmasına” izin vermeyen beklenmedik bir misafir olarak düşün.

Farklı bir perspektife kapalı olma. Bakış açını değiştirmenin çok iyi sonuçları olabilir. Deneyimlerinden korkmak yerine onları bir öğreti olarak görmeyi unutma.

“Kötümser her fırsatta zorluk çekiyor; bir iyimser fırsatı her zorlukta görür. ”

 Winston S. Churchill

Öz-aşk ile fırsat gelir

Kendinizi sevdiğiniz noktada korkunuzun azaldığını ve içinizden gelen fırsatları daha şeffaf bir şekilde göreceksiniz. Korkunuzu aştığınızda, başınıza ne gelirse gelsin endişe seviyeniz sizi rahatsız edecek boyutlara ulaşmaz. Enerjinizin tükendiğini hissediyorsanız, çevrenize bakın; başkalarını mutlu ederek tüketiyor olabilirsiniz. Özünüze güvendiğiniz noktada “içinizden gelen sesin” bütün korkuları buharlaştırdığını ve karşınıza çıkan durumlarda doğruyu daha net bir şekilde algılayabilecek ve daha öncesinde farkında olmadığınız fırsatlar için gerekli olan tutkuya ve yetenekleriniz daha net bir şekilde ortaya çıkacak.

Bu fırsatlar aslında her zaman var olan fakat korkularınızın esiri olan fırsatlardı. Unutmayın; güneş karanlığın en koyu olduğu noktada doğar. Öz-aşkı keşfettiğiniz noktada içinize bir güneş gibi doğacak ve karanlığınız olan korkularınızdan geriye masmavi bir gökyüzü açığa çıkacaktır.

Kendini sevmeyi öğrenebilirsin

İşte öz aşkı öğrenmek için 3 adım: Bu bir seçimdir

Kendini bağışla

Suçluluk hissi içinizdeki öz sevgiyi keşfetmenin önündeki en büyük engeldir. Özgüveni sarsar ve kendinize saygınızı yok eder. Hayat her zaman kibar davranmaz ve bazen hak etmediğimizi düşündüğümüz zorluklarla karşılaşırız. Kimse mükemmel değildir ancak şu an buradasınız ve şu an da mükemmelsiniz; yeterlisin; sen biriciksin ve değerlisin.

Yanlış yapma özgürlüğünüzle ve yaptığınız yanlışın getirdiği olumlu tecrübelere izin verin. Öz sevgi yaptığınız şeye değil, kim olduğunuza dayanır. Benlik saygısı yaptığımız şeyden gelir. Benlik saygısını güçlendirmek için; iyi yiyin, egzersiz yapın, yardıma muhtaç birine yardım edin, yaptığınız naziklik size naziklik olarak dönmese bile başkalarına nazik davranın. İyi hissettiren şeyler yapmak kim olduğunuzu daha objektif görüp benlik saygınızı arttıracaktır.

Hayatında İstediğin İnsanları Seç

Çevrenizdekilerin kontrolünü ele alın. Çevrenizde sizi yargılayan, kötü hissettiren insanların varlığı içinizdeki sevgiyi azaltır. Unutmayın sizi yargılayan insanlar sizin hayatınızın 15 dakikasında sizin yanınızda olacaklar ama ömrünüzün sonuna kadar o hayatı siz yaşayacaksınız.

Başarılarınızı Kutlayın

İyi olduğunuz ve başardığınız her konudan oluşan bir liste hazırlayın. Yeteneklerinizi, hobilerinizi her şeyi düşünün. Listeye sık sık yeni maddeler ekleyin. Her bir negatif madde için kendinizle ilgili beş şey bulun. Bunu diğer insanlar içinde yapın çünkü başka insanlardaki iyiyi görmek sizin kendinizdeki yansımanızı bulmanızda bir ayna olacaktır.

İnanmak

Olmak istediğiniz kişinin içinizdeki varlığına güven duyun. Eğer ona erişmek, yardım almak ve aradığınız cevapları almak isterseniz aradığınızın cevapların dış etmenlerden değil içinizde olduğuna kulak verin. Biz insanlar olarak birbirinden etkilenen ve beraber hareket eden varlıklarız. Hayalimize doğru giden yolda öz sevgi vitesimize geçtiğimizde sadece ileriye ve iyiye gideceğiz.


YORUMLAR