Duygusal Bir Detoksa İhtiyacınız Olabileceğini Gösteren İşaretler

2 yıl önce eklendi

Duygusal Detoks Nedir?

Detoks; sağlıklı olmayan maddelerin vücudumuzda birikmemesi için ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek adına yaptığımız bir uygulamadır. Genellikle diyet ile iç içe algıladığımız bu terimi duygularımız ve zihin sağlığımız için uygulamayı çok nadiren düşünürüz.

Duygusal detoks olarak adlandırdığımız bu durum, bir köşede içimizi çürütmeye kadar ilerlemiş ve bırakılamamış, çözümlenememiş duygu, düşünce ve travmaları temizlemek ve uğurlamak için dikkatle uygulanması gereken bir uygulamadır. Çürümüş yiyecekler zaman içerisinde küflenerek zararlı bakteriler oluşturmaya başlarlar, duygularımızı ve travmalarımızı temizlemediğimiz sürece bizi hasta yapmaya başlayabilir ve bu süreç kontrol altına alınmazsa bizi çok yıpratabilir. Bu yüzden sorunlarımızı baskılamak yerine üzerinde odaklanmayı hedefliyoruz.

Duygusal Bir Detoksa İhtiyacım Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

En temel ve anlaşılır biçimiyle tarif edecek olursak, ‘’hayır’’ kelimesine karşı tepkiliyseniz ya da bu kelimeyi söylemekten korkuyor musunuz? Belki sürekli olarak kendi sorunlarınız yerine başkalarının sorunlarına çözmeye çalışıyorsunuzdur? Belki de en küçük şeylerde bile uykunuz kaçacak kadar kronik bir aşırı düşünürsünüzdür? Bu ihtimallerden herhangi birisine ya da hepsine cevabınız evet ise duygusal detoks uygulamasından büyük ölçüde yararlanabilirsiniz.

Duygusal detoks hakkında bilgi edinirken ve düşünürken dikkat edilmesi gereken hem fiziksel hem de zihinsel semptomlar vardır fakat başlamak için bunlardan herhangi birisini deneyimlemeyi beklemenize gerek yok aksine bu tarz olumlu olmayan duyguların önüne geçebilmek için hızlı ve pratik bir biçimde hareket etmelisiniz.


Duygusal detoksa ihtiyacınız olduğuna dair bazı belirtiler

Kronik baş ağrıları; yüksek stres seviyelerinde kandaki stres hormonu vücudumuzda çeşitli olumsuz reaksiyonlar tetikleyebilir ya da gözlerinizin dinlenmeye çok ihtiyacı olabilir bu durumlarda rahatsız edici baş ağrılarına maruz kalırsınız ve bu durum duygusal olarak detoks yapmaya ihtiyacınız olduğunun net ve somut bir işaretidir. Duygusal detoks sürecini önemsememeniz ya da ertelemeniz halinde baş ağrılarınız migren seviyesine yükselirse bu durum hayatınızda direncinizi zayıflatan bir etken olabilir. Artık isteseniz de istemeseniz de kendinize bir kaç gün boyunca karanlık, sessiz bir odada kanepenizde uzanırken zorunlu bir şekilde zihninizin ve bedeninizin dilenme sürecinde bulabilirsiniz.

Sık hastalık; ortalama bir kişiye göre daha sık rahatsızlanıyorsanız mesela sürekli mide ağrıları ya da sık soğuk algınlığı, yoğun halsizlik muhtemelen bedeniniz size dinlenmeniz, kendinizi dinlemeniz ve duygusal olarak baskıladığınız her şeyin ve travmalarınızın detoks zamanının geldiğini size hatırlatıyor. Artık daha derine inmenin zamanı gelmiş demektir. Tabii ki hastalıkların bir çok sorunu işaret ettiğini hatırlamak önemlidir vücudumuz değişikliklere ve büyük travmalara olumsuz tepkiler verir. Bu sebeple endişeleriniz varsa daima kontrol altında tutun. Duygusal bir detoks size zarar vermez bu konuda kaygılanmanıza gerek olmadığını unutmayın.

Zayıf bağırsak sağlığı; Bağırsaklar bizim ikinci beynimizdir. Yaşadığımız stresi, travmaları, gerginliklerimize kısacası olumlu olmayan her türlü dinamiği bağırsak alanımızda tutmaya eğilimliyizdir ve ikinci beynimiz değişime karşı son derece hassastır. Yukarıda maddelendirilmiş belirtilerin hiç birisini yaşamasan ve sadece ikinci beynimde sorunlar yaşıyor olsam dahi bu asla geçiştiremezdim çünkü farkında olmadığımız ve çok dikkat etmediğimiz bağırsak sağlığımız gerçekten hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. O yüzden eğer bağırsak sağlığınızla ilgili bir sorun yaşıyorsanız öncelikle bir doktora gidin eğer orda her şey yolundaysa ve siz yine de bu alanda kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir an önce duygusal detoksa başlamalısınız.

Uykuya dalamamak veya uykuda kalmakta bir sorun; bu çok tuhaf ve riskli bir kısır döngüdür. Uyku sorunları zihinsel, fiziksel ve psikolojik sağlığımızı olumlu olmayan yönde etkiler. Ne kadar az uyursak o kadar sıkıntı hissederiz ve ne kadar sıkıntı hissedersek de o kadar az uyku alırız. Dikkat edilmediği noktada kronik uyku yoksunluğuna yol açabilir. Uyku şarttır burada düzen sağlanmadığı noktada hayati risklere maruz kalabilirsiniz. Uyku sürecinde ruhsal, zihinsel, fiziksel ve psikolojik zorlanmaların hepsinden arınız. Bunların hepsinin kendilerinin huzur içerisinde onarabileceği ve hormonel olarakta bu onarımın desteklendiği hiper rahat bir duruma giriyoruz. Bu konuda kendinizi motive etmek için odanızı yeniden dizayn edebilir uyku öncesi günlük yazmayı tercih edebilir vb. bir çok çözümle odanızla ve uykunuzla barışık bir sürece giriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda uyku konusunda ilaçlara ihtiyaç duyabileceğiniz bir zamanın geleceğini kabullenmek önemlidir bu ihtimalle barışık olmak önemlidir fakat uyku ilacı konusunda muhakkak bir doktor rehberliğinde hareket etmek gerekir. Reçetesiz ya da yasa dışı kaynaklı hiçbir uyku ilacını kullanmamalısınız, yakınlarınızın uyku ilaçlarını da kullanmamalısınız çünkü bunlar hayati tehlikelere yol açabilir.

Kilo değişiklikleri; Kilo konusunda denge kaybı yaşamanız ve bu dengenin kontrolden çıkması fiziksel bir sorun olabileceği gibi zihinsel ve psikolojik kaynaklı bir sorundan da olabilir. Bastırılmış olumlu olmayan duygular ve bunların tüm getirileri kilo konusunda dengesizliğe yol açabilir. Kontrol edilemeyen iştah artması ya da iştah kaybı bu durumun en belirgin dinamiklerinden birisidir. Kişiden kişiye göre endişe ve stres iştahta artma veya iştah kesilmesi olarak farklı şekilde nüksedebilir. Bir doktor kontrolünden sonra sıra dışı her hangi bir durum yoksa bu durumla mücadele etmek için harekete geçilmelidir. Unutmayınız kilonuz asla %100 kontrol edilemez fakat sağlıklı bir beden bütünlüğü sağlığımızı korumayı kolaylaştırır. Sizi yemek yememeye ya da fazla yemek yemeye yönlendiren duygularınızı ve dış etmenleri tespit edip bunları kontrol altına almalısınız. Geçmişte yeme bozukluğu yaşadıysanız ve bu durum devam ediyorsa ya da iyileşme yolundaysa bu konuda profesyonel yardım almalısınız. Tartışmalı bir konu olsa da bunun duygusal bir detoks girişiminden daha baskıcı olduğu söylenebilir. Bu sebeple önce profesyonel yardım almalı daha sonrasında da detoks üzerinde çalışmalısınız.

Kolay odak dağınıklığı ve odağı koruyamamak,

kısa sürelerde zayıf hafıza dinamiği ile bilgi saklayamamak,

durumun büyüklüğü küçüklüğü fark etmeden derin endişe duyguları beslemek,

bağırsak duygularınızı veya genel olarak zorlandığınız duygu durumlarını görmezden gelmek,

bunalmış ve sıkışmış hissetmek ve bununla baş edememek,

madde bağımlılığı, kendinden her şeyden şüphe etmek,

dengesiz hissetmek,

çaresiz hissettiren sürekli kendi kendine karşılaştırma ve kıyaslama yapma durumu,

 kendi içgüdülerine ve fikirlerine güvensizlik ve başkaları tarafından bunların kolayca değiştirilebilmesi vb. durumlar duygusal detoks ihtiyacını işaret eder. Duygusal detoksa ihtiyacınız olduğunun tespitini yaptıysanız eğer duygusal detoksla ilgili araştırmalar yapmaya başlayabilirsiniz. Ben kendi araştırmalarım ve tecrübelerim sonrasında keşfettiğim yöntemleri sizlerle paylaşacağım. Bunlar kişisel olarak değişiklik gösterebilirler. Denediğinizde olumlu bir değişiklik görmediğiniz şeyleri listenizden çıkarabilirsiniz.

Duygusal detoks yöntemleri

- Yoga yapın ve dilerseniz meditasyon yapmayı da deneyebilirsiniz.

- Duygularınızı yazın veya başka bir dışa aktarım bulun.

- Olumlamalarda bulunun ve şükretmeyi unutmayın.

- Teknolojik aletlerden ve sosyal medyadan uzaklaşın.

- Duygularınızdan kaçmayı ve onlardan korkmayı bırakın duygularınızı ve korkularınızı bir misafir gibi karşılayın ve onlara hoşgörü ile yaklaşın. Onlarla biraz sohbet edin, şefkat ve sevgiyle yollarına nazikçe gönderin.

- Bağırsaklarınıza dikkat edin.

- Stres noktalarınızın farkında olun ve bunları azaltmak için günlük öz bakımınıza vakit ayırın.

Tüm bu yaşadıklarınızın size kattığı tüm her şeye şükredin şimdi olarak girecek olduğunuz bu detoks sürecinin keyfini çıkarın. Biraz denge, biraz sakinlik, biraz sessizlik, biraz sevgi ve saygı dolu keşfediş süreci sonrası bunlar asla birazcıkla kalmayacak ve su gibi akan bir yolda ilerleyeceksiniz. Gerçekten nefes almak tüm bu olumlu olmayan duygularınızı geride bırakıp çok hafiflemiş hissedeceksiniz.


YORUMLAR